POPER

Autor: Hanoch Levin

Małżeństwo Szwarców drży w posadach. Drobny konflikt rozpętał okrutną i absurdalną wojnę między małżonkami. W intrygę zostaje wciągnięty tytułowy Poper, sąsiad Szwarców, który dotąd wiódł spokojne życie.

PREMIERA
Elektrownia Powiśle,  Warszawa
Październik 2020

Małżeństwo Szwarców drży w posadach. Drobny konflikt rozpętał okrutną i absurdalną wojnę między małżonkami.

W intrygę zostaje wciągnięty tytułowy Poper, sąsiad Szwarców, dobrotliwy kawaler, który dotąd wiódł spokojne życie. Niszczycielska siła złego słowa zaczyna deformować życie bohaterów. Przyjaciel domu o wiele mówiącym imieniu Kac oraz młoda prostytutka Kulpa, stają się kolejnymi elementami tej skomplikowanej i emocjonalnej układanki. Czy bohaterom, którzy przyjmują swój los zaskakująco bezrefleksyjnie, uda się zwyciężyć swoją niemoc? Co napędza w naszym życiu zmianę? Strach przed samotnością? A może tęsknota za lepszym światem?

CZAS TRWANIA: 80 MINUT

Sztuka izraelskiego dramaturga, pisarza i reżysera teatralnego, to fascynujący tekst, w którym humor łączy się z okrucieństwem, tragizm z absurdem, a codzienność z poezją. Autor doskonale łączy elementy komedii i tragedii, a najlepszym dowodem jego odwagi jest fakt, że do tej wybuchowej mieszanki konwencji, Levin wprowadza… piosenki. Za zachętę niech posłużą choćby dwa tytuły utworów – „Piosenka palca w nosie”, „Piosenka przedniej i tylnej potrzeby”.

AUTOR
Hanoch Levin

PRZEKŁAD
Agnieszka Olek

MUZYKA, PRZYGOTOWANIE WOKALNE ZESPOŁU
Daniel Zieliński

REŻYSERIA I SCENOGRAFIA
Stanisław Dembski

OBSADA
Szwarciska – Katarzyna Lasota
Szwarc – Sebastian Słomiński
Poper – Michał Zieliński
Kulpa – Aleksandra Iwanowska
Kac – Mikołaj Sierociuk

MUZYCY
Magdalena Górska-skrzypce
Maria Wierzbicka-altówka
Bernard Łasecki-fagot

Prawa autorskie: Agencja Dramatu i Teatru ADiT
Zdjęcia: Paweł Balejko

Partnerzy Teatru Pijana Sypialnia:
Elektrownia Powiśle
Fundacja Ferment Twórczy
Dorożkarnia