OSMĘDEUSZE

Przedwojenna Warszawa, opisana przez Mirona Białoszewskiego w “Osmędeuszach”, tętni tańcem i śpiewem. Świat złodziejaszków, ulicznych handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny.

PREMIERA / Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie / Maj 2012

Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Nie bez przyczyny Osmędeuszy” nazywa się “współczesnymi Dziadami”: spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami, niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości.

Przedwojenna Warszawa, opisana przez Mirona Białoszewskiego w “Osmędeuszach”, tętni tańcem i śpiewem. Świat złodziejaszków, ulicznych handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. W jarmarczny, esencjonalny klimat warszawskich ulic, niezauważalnie wkrada się rutyna dnia codziennego… Pięciu aktorów wciela się w osiemnaście postaci. Każda z nich opowiada swoją wersję tragicznej miłości Teosi i żonglera Sylwestra.

Co jest niezwykłego w Osmędeuszach? Jest miłość, są nadzieje, marzenia, ale również przemijanie i śmierć. Jest życie.

WAŻNIEJSZE POKAZY

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie / Festiwal “Teatralna Maszyna Pszczyna” / Muzeum Literatury / Zamojskie Lato Teatralne / Centrum Kulturalne w Przemyślu / Nowy Dwór Mazowiecki / Noc Muzeów w Warszawie / Festiwal Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim / Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju

AKTORZY
Katarzyna Lasota / Karolina Lichocińska / Sławomir Narloch / Jakub Pawlak / Sebastian M. Słomiński

AKOMPANIATOR
Wojciech Gawrych

AUTOR
Miron Białoszewski

KIEROWNIK MUZYCZNY
Daniel Zieliński

REŻYSER
Stanisław Dembski